Erős a nyár vége és az iskolakezdés időszaka a játékiparban, az emberek érdeklődését domináló címek nagy része pedig igen akciódús szórakozást ígérnek. Az viszont tény, hogy könnyű becsömörleni a vérontástól, így aztán hébe-hóba minden játékosnak kell egy kis elvonulás az adrenalinvihartól. Na persze a játék nem érhet véget, tehát itt most a nyugisabb, relaxáló játékokra gondolunk. Igen széles a lehetőségek tárháza, de egy kevésbé emlegetett, és mégis sokat játszott zsáner a puzzle játékok egyszerű, rövid, de sokszínű világa. Ilyen a mostani a előzetesünk alanya is, a Preserve.

Óvd a természetet

Nincs történet, narratíva, vagy bármi háttéranyag ami felvezetésként szolgálna, mivel a Preserve sokkal inkább hasonlít egy igazi, fizikai puzzle kirakosgatásának élményére, vegyítve annyi komplexitással, ami egy PC játékhoz minimum elvárt. Sőt, mi még egy dobozosan kapható táblás játékként is eltudnánk képzelni a Preserve-et, egyetlen gondja lenne csupán hogy ezt egyedül kell játszani.

Temérdek lehetőség

A játékmenet fő célja viszonylag egyszerű. Adott egy hexagonokból álló élettelen terep, melyet ilyen-olyan módon életre kell keltenünk, meg kell töltenünk élőlényekkel, egészen addig amíg el nem fogy a rendelkezésre álló terep. Amint ez megtörténik, némi fonomhangolás után megnézzük, hogy mennyi pontot gyűjtöttünk össze. Ha a három mérföldkőből legalább a legkisebbet elértük, gyakorlatilag megnyertük a meccset.

Ezt úgy kell elképzelni, hogy az alig pár mezőből álló térképre kártyák segítségével küldünk az élethez szükséges elemeket. Először esőt varázsolunk, ami termékennyé teszi a terepet. Aztán eldöntjük, hogy ez egy termőföld, virágos mező, vagy erdő, esetleg hegyvidék. A paklinkból húzhatunk állatokat is, melyek a saját preferált élőhelyeikre helyezhetőek. Minél nagyobb egy adott kategóriába eső mezőkapcsolat, annál több állatot tudunk ráhelyezni, legfeljebb hármat. Hogy három ugyanolyan állatot akarunk lerakni, vagy vegyíteni szeretnénk az élővilágot, az már ránk van bízva, de minden döntés pontokat ér.

Ránk van bízva, mit hova rakunk, de a cél egy logikai rendszer felépítése

A paklinkból csak akkor húzunk, ha már megfogyatkozott a kezünkben lévő lapkészlet. Ha elértünk bizonyos pontszámokat, növelhetjük a pálya méretét. Mivel ránk van bízva, hogy hogyan építünk, mit rakunk le, és a döntésünket megváltoztatni csak speciális kártyával lehetséges, ezért minden lépés számít, és a végeredményünket befolyásolja. Ha ész nélkül pakolgatunk, valószínűleg nem lesz meg a maximum elérhető pontszám. Ha okosan kiszámoljuk, hogy mit mikor hova rakunk, akkor lehetséges. De ehhez néha komoly tervezés párosul.

Ráadásul több úgynevezett biom áll rendelkezésre a játékhoz, kezdve az zöld vidékektől az óceán élővilágig, és minden biom valami újdonságot visz a képletbe, máshogy kell gondolkoznunk és kijátszanunk a lapjainkat. Van lehetőségünk creatív játékmódban kísérletezni, de a pontgyűjtő meccsek sem jelentenek komoly kihívást, hogy ha megelégszünk a minimális sikerrel.

Szívesen laknánk abban a házikóban, a természet közepén

Egyszerűen nyugtató

És valahol ez a Preserve legnagyobb érdeme. Van benne potenciál a komplexitásra, a kihívásra. De ha ez minket nem izgat, akkor egy könnyed, relaxáló puzzle játékot köszönthetünk, ami a maga módján látványosan tárja elénk a természet csodáit és annak építésének hangulatát. Talán a gond csak az, hogy pár meccs után repetitívvé válik a játékmenet, és nehéz elképzelni, hogy ebből hogyan lehetne egyébként többet kihozni, tehát a probléma megoldatlanul marad és a saját érdeklődésünknek van kiszolgáltatva.

Az Early Access tökéletesen játszható és késznek érződő változatában pontosan ebből az okból kifolyólag a fejlesztő igyekszik újabb és újabb tartalmat hozzárakni a természetépítős puzzle élményhez, és ez szimpatikus lehet annak, aki a vásárláson gondolkozik.

Ilyen meleg időhöz jól illeszkedik ez a látvány

Látványvilágát tekintve a Preserve a maga módján szép, olyan mint egy megelevenedő társasjáték, aminek a papír jelzői 3d-ben kelnek életre. Kicsiben egész látványos a természet burjánzása, a nagyobb területeknél pedig kifejezetten kellemes látványt nyújt a munkánk gyümölcse. Ennél többet ettől a koncepciótól kár is elvárni. Hangok terén minimalista elvárások mellett nem lehet panaszunk, a zene is tökéletes aláfestése a relaxáló puzzleözgetésnek.

Ajánló

A Preserve nem egy nagy durranás, de nem is célja annak lenni. Erősen hasonlít egy táblás társasjátékhoz, hangulatában valóban relaxáló és szép ötletre épül. Mivel még Early Access, ezért folyamatosan bővül a játék tartalmi része, és ki tudja talán egy többjátékos módot is kaphatunk a jövőben. Aki szereti az ilyesfajta egyszerű játékokat, vagy nagyon szereti a természetet, annak érdemes lehet ránéznie.

Amiért megéri ránézni már most:

  • Relaxáló, hangulatos
  • Minimalizmusában elragadó

Amire még várunk:

  • Esetleg több fajta játékmód?
  • Többjátékos lehetőség

Szólj hozzá