A roguelike akció még mindig egy igen közkedvelt zsáner, és igen változatos játékstílusokkal vegyítve több rajongótáborból is szemezget magának követőket. Az egyik talán legérdekesebb kategória a Vampire Survivor által népszerűsített bullet heaven, melyhez bár láttunk azelőtt hasonlót, de a vámpíros pixel őrület sok játékost és fejlesztőt egyaránt megihletett. Ám igen kevés értékelhető játék készült a témában. Ha a koncepció nem is túl komplex, a körítés sokat tud dobni egy ilyen próbálkozáson, így mindig felfigyelünk rá, ha jön egy új, rendhagyó megközelítése a jól ismert receptnek. Ilyen a Lightless World is.

Nincs több fény

A játék első valamire való bemutatója 2020 környékén került az internetre, azóta viszont aggasztó csend kísérte a fejlesztését, nem igazán tudtunk a játék fejlődésének állapotáról, vagy egyáltalán a jövőjéről. Aztán nemrég meglódult a The3rd.One csapata, jött pár infó, trailer, és az Early Access verzióra is lecsaphattunk.

Otthon, édes otthon

Habár a játéknak nincs kidolgozott kerettörténete, és narratívát sem kapunk sajnos, az alapszituáció mindenképp érdekesnek mondható. Amolyan kozmikus-horror stílusú világban a démon istenek és az Order of the Dawn vívja véres háborúját, és mi ebbe a konfliktusba csöppenünk bele, ám ezúttal a rosszfiúk oldalán. Mi a démoni erőket képviseljük, és a célunk lemészárolni az embereket, begyűjteni a lelküket, ezáltal megerősödni.

A cikk írásakor kettő karakter elérhető, az egyikük egy tagbaszakadt, tipikus démoni külsővel rendelkező monstrum, a másik pedig egy törékenyebb megjelenésű varázsló. Mindketten a stílushoz illeszkedően a rosszfiú érzetét sugározza, képességeikben pedig elértenek egymástól. A karakterválasztási lehetőség nem csak a változatosságot szolgálja, de a játékot opcionálisan co-operatív módban is tudjuk játszani.

Képességeink automatikusan aktiválódnak, míg mi szaladgálunk

A játékmenet klasszikus, jól ismert roguelike bullet heaven. A szavakkal ismerkedők számára ezt úgy kell értelmezni, hogy a játék során egy tágas terepen szaladgálva öldössük a ránk rohanó ellenfeleket, a belőlük nyert nyersanyagból fejlesztjük a karakterünket. A meccs végére mi leszünk a “golyó” ami repked, és amihez hozzáér az szörnyethal, ez a bullet heaven. Ám elég egy hiba, és mi is odaveszünk, hogy aztán kezdhessük elölről az egész futamot, ám valamennyi nyersanyagot tovább viszünk a következő próbálkozásainkra, erősebben és tapasztaltabban haladva tovább. Ez a roguelike.

Rossznak lenni jó

A Lightless World esetében pusztán a megszokott zsanrai követelményeket figyelhetjük meg, nincsen semmi újítás vagy csavar se az akció, se a karakterépítés tekintetében. Az akciót tekintve a játék kínkeservesen lassú, ami egy bullet heaven/hell esetében nem épp szimpatikus. Kicsit olyan, mintha minden lassított felvételben történne, az ellenfelek pedig a vártnál jobban bírják a gyűrődést. Nyilván a karakterünk fejlesztésével áthidalhatjuk ezeket, de ez több meccsbe is kerülhet, ami viszont hosszan tartó vontatott és unalmas nyűglődést jelent.

Szintlépéskor új módosítót vagy képességet választhatunk

A karakter fejlesztése is nagyon kis lépésekben történik, így aztán rá vagyunk kényszerítve, hogy több meccset is bevállaljuk kevésbé kellemes ütemben és kevesebb élménnyel. Mire eljutunk odáig, hogy a démonunkat felboostolhassuk, addigra könnyen beleunhatunk az egysíkú grindeba. Ez egy hibája a játéknak, amit a rajongók is jeleztek a fejlesztők felé.

Habár a hosszass hallgatások miatt nehéz megmondani, hogy a fejlesztők mennyire elkötelezettek a program mellett, a játékosok visszajelzései egészen jó irányt mutatnak a Ligthless World fejlődéséhez. A játékmenet dinamikusságának kikovácsolása mellett pár minőségbeli fejlesztést is igényelnénk, mert látvány és hangok terén a játék igen felemás.

Egyrészt a grafika nagyon jól néz ki, összességében látványos ami a képernyőnkre kerül. De az animációk kidolgozottsága és üteme kevésbé vált tetszésünkre, ugyanez igaz a UI-ra. A zenék rendben vannak, hangulatosan illeszkednek a démoni vérontáshoz, ám a hangok nagyon amatőr minőségűek, hosszú távon én ki is kapcsoltam őket. Minőségében tehát a Ligthless World ugyan kihasználja a motorja képességeit, de minden másban félkész érzetet ad.

Egy új pálya?

A félkész állapot esetünkben igen hangsúlyos, és fontos figyelembe venni azoknak, akik érdeklődnek a játék iránt. A fejlesztés ugye közel 2 évre némaságba borult, és mostanság is csak morzsákban érkeznek az infók. Két játszható karakter, viszont csak egyetlen egy pálya elérhető, a menüben megszellőztetve a következő, jövőben érkező pályák nevét és témáját. Annyira az elején van a játék a tartalmi fejlődésnek, hogy nagyon korai lenne még bármiféle módon véleményezni, vagy a sorsáról teoretizálni.

Az biztos, hogy a kanyarban van további játszható karakter, legalább 4 új pálya, és egy búvóhelynek hívott terület, ami valószínűleg az otthonunkként fog szolgálni a meccsek között, itt fogunk tudni fejleszteni, craftolni, akár más karakterekkel beszélni. Ez érdekes adalék lenne a témához, tehát nagyon kíváncsian várjuk.

Ajánló

A Lightless World egy érdekes ötlettel előálló, de minőségében felemás, állapotában pedig erősen félkész játék a cikk írásának idejében. Az Early Access segítségével végigkísérhetjük a fejlődését, aminek útja a rajongók útmutatásával lehet kikövezve, épp csak azt nem tudjuk, hogy a fejlesztők terveznek-e erre az útra rálépni. A játék játszható állapotban van, két karaktert tudunk egy pályán kipróbálni és fejleszteni, viszont tartalmilag még érdemes lehet várni némileg több anyagra, mielőtt véleményt formálnánk a démoni ámokfutásról.

Amiért megéri ránézni már most:

  • Érdekes alapszituáció
  • Co-op

Amire még várunk:

  • Dinamikusabb akció
  • Még sok a bug és a fejlesztésre váró terület
  • Több pálya és ellenfél

Szólj hozzá