A Valorant játéknak a 2020 Júniusi megjelenése óta igen stabil és lelkes rajongótábora van. Köszönhetően az addiktív kompetitív módnak, izgalmas karaktereinek, remek pálya dizájnjainak, a Riot Games játéka az egyik legjobb kompetitív FPS-sé vált a piacon, ami manapság elérhető.

A siker egyik alapja a játékba került tartalmak gondosan megalkotott és fenntartott minősége. A Valorant pályái például remekül vannak megtervezve, nem csak kreativitásnak de az aktív balanszolásnak is helyet adva. Jelenleg a játékban nyolc pálya elérhető, ebből hét játszható kompetitív és rangsorolás nélküli játékmódokban. És mindegyik pályának megvannak a maga interaktív jellemzői, mint például a teleportok, amik a játékosokat folyamatosan taktikázásra és feszített figyelemre ösztökéli.

Ha már úgy ismered a pályákat, mint a tenyeredet, akkor nem fogunk sok újat mondani, ellenben ha még új vagy a Riot Games lövöldéjében, akkor a cikkünk egy hasznos segítség lehet, hogy megismerd hol is fogsz játszani. Elmagyarázzuk, hogyan kell elképzelni a pályák kiosztását, hol vannak a jellegzetes hot-spotok, interaktív elemek. Még azt is elmondjuk, hol vannak az ultimate orbok, és hogyan kell megközelíteni a győzelemhez a taktikai területeket.

A Valorant nyolc térképe mind különbözik kiosztásban és lehetőségekben. Van köztük amelyik jobban balanszolt, van amelyik kevésbé, de mind a nyolc térkép különböző problémákat és kihívásokat nyújt, amik megoldásával el lehet dönteni egy meccset, akár támadó, akár védő oldalról. Hogy teljes képet kapjunk, íme a Valront eddig elérhető összes pályája:

Ascent

Ha ismerős a velencei Piazza San Marco, akkor ez a pálya is ismerős lesz. Ez volt az első térkép, amit a játékhoz adtak, és az idilli stílusa és békés kis zugai megtévesztőek lehetnek, mivel a pálya mindkét oldalát nehéz irányítás alá vonni a játék elején, és különösen veszélyes a középütt elhelyezkedő nyitott tér.

A magányos farkasoknak itt most nincsen helye, a fix belépési pontok és az éles kanyarok és sarkok miatt muszáj együtt mozognunk. Védőkként a füstök és falak adják a jó védelem kulcsát, főleg mert az Ascent pályán egy igazi pokol visszafoglalni egy már betámadott területet. Ki kell erőszakolni a támadókból, hogy elhasználják az ultijukat, így van esély a visszatérésre.

Az Ascenten kettő ultimate orb található, mindkettő az A és B terület “Main”-nek hívott folyosókon.

Split

Ez a térkép helyileg Japánban, azon belül is Shibuyában helyezkedik el, a kultúra és kor kettőssége a két bomba lerakó hely közt jelenik meg, egyiken neon fényes futurizmusban, másiknál régies építmények formájában. Ez egy több szintű pálya, támadó és védő pozícióból is kihívást jelent.

A Mid-nek nevezett középső rész lehet a kulcsa egy jó támadásnak, melyet csapattal érdemes vezényelni, ha itt akarunk irányításhoz jutni. Innen ha az egyik bomba lerakó helyet nem sikerül jól betámadni, még mindig át tudunk menni a csatornán (Sewers), a kakasülőn (Rafters) vagy a szellőzőrendszerben (Vents). Vents esetében kábeleken tudunk közlekedni, ahol fontos a shift lenyomásával a csöndes lecsúszás vagy felmászás, ellenkező esetben két sarokkal odébb is hallható a csörlőnk, és oda a meglepetés.

Spliten kettő ultimate orb található, A main és B main folyosókon. Viszont mind a kettőre tökéletes rálátása van a védőknek, szóval csak óvatosan.

Icebox

Oroszország Bennett szigetén folytatódik a harc, ez talán a Valorant legsarkosabb pályája, több szűk folyosó, éles kanyar, kevés nyitott tér a stratégiailag fontos pontok körül, és plusz egy emelet. Ez az emelet jelentheti a sikerhez a kulcsot, lévén a magaslati pontokról több jól lefogható pontra is rálátunk, így tudunk könnyen infózni, vagy elsütni az első lövést. A Mid jól támadható terület, a védőknek kevesebb a rálátása a helyre, ellenben több átvezető útvonalat is találhatunk, ha át kéne haladni egyik pontról a másikra.

Az emeletek használata továbbá a bomba lerakásánál is fontos szerepet játszik, szituációtól függően dönthetünk úgy, hogy az emeletre rakjuk a bombát. Ide tökéletes karakterek Raze, Jett és Omen, akik mozgékonyságukkal az irányításuk alá tudják vonni ezeket a magaslati pontokat.

Icebox két ultimate orbjából az egyik az A bomba lerakó előtti átkötőben van, a B lerakó mellett pedig a Garázs közelében.

Bind

Bind talán a legközkedveltebb pálya a Valorant játékosok körében, és sokan úgy gondolják, hogy ez azért lehet, mert hasonlít kiosztásában és megjelenésében kicsit a CS:GO Dust 2 pályájára. A Moroccóban elhelyezkedő Blind egy jól kibalanszolt térkép. Négy fő útvonala van, kettő-kettő mindegyik bomba lerakóhoz helyhez. Két teleport átjáró is van, amik nagyon hangosak ha használatba kerülnek, az érkezés pontja viszont zárt ajtó mögött védett.

A teleportok inkább a csapat gyors átmozgatására való, a szűkösen kihasználható érkezési hely könnyen lefogható, ezért egyik csapatnak sem jelent nagyobb előnyt. Viszont egy Omen például totálisan irányítás alatt tudja tartani a pálya kiosztást a teleportjával.

Bind orbjai “A” területen a “Baths” folyosón van jól védett helyen, “B” területen a teleport előtt találjuk.

Haven

Őszinte leszek, nekem ez a kedvenc térképem. A Butan kolostor nemzet által inspirált pálya színes, békésnek kinéző pálya, amit felfedezni is szórakoztató, viszont ami a legérdekesebb benne, hogy három bomba lerakó helye van. A védőknek mindenképp meg kell osztaniuk az erőforrásaikat, hogy mind a három területre jusson figyelem és tűzerő, míg a támadók megosztva is, és együtt is jó támadási felületeket találhatnak mindhárom bomba lerakóhoz.

A védőknek “C” területen az átkötő folyosóra elég egy fal, kamera vagy ügyes mestrelövész, míg oldalról a “Garázs” felöl is számítani kell támadásra. “B” területet frontálisan lehet támadni kezdetben, egy kis ablakból a támadók megszerezhetik az első vért, ha valaki a védők közül kikukucskál. “A” területet egy nagyon szűk alsó járatból és szemközti sarokról lehet támadni, itt egy jól lerakott fal az egyik útvonalat megfogja, de a támadók vakításokkal és füstökkel így is hatékonyan be tudnak robbanni. A területek közti átjárás a pálya mérete miatt viszont időigényes, így egy elhúzódó kör alatt a kommunikáció lehet a kulcsa a győzelemnek.

Támadóként a középső “B” terület lehet a legjobban irányítható megoldás, lévén bejutni nem egyszerű, de ha már lent van a bomba, a két irányból éppen érkező védőkkel éles sarkok és cspdák segítségével tudunk védekezni, miközben fedezéket is találunk.

Havenben az egyik orbot “A” hosszún találjuk jól védett helyen, viszont a másik orb “C” hosszún van, amire egy védő mesterlövész jól rálát.

Breeze

A Karib-tengeri idillt megidéző pályán találhatóak a legnagyobb nyitott terek, ráadásul a bomba lerakóknál is ez a helyzet. A kommunikáció minden esetben alapfeltétele a győzelemnek, de itt kifejezetten, mert a bomba körül széles nyitott terület fekszik, kisebb-nagyobb akadályokkal. Infó nélkül csak ide-oda keringünk, mielőtt valaki az egyik bekötő folyosóról fejbe nem lő. Mert mindegyik pontra kényelmesen levédhető leshelyekből lehet rálátni, így a támadók egy elfoglalt lerakóhelyet jól meg tudnak védeni.

Mivel több különböző útvonal is vezet az egyes lerakóhelyekre, ezért a támadóknak sokkal jobban rá kell koncentrálnia az összehangolt haladásra, és nem érdemes szétvagdosni a csapatot. A védőknek több pontot is figyelniük kell, itt a gyors behatolást támogató karakterek dominálnak, ám egy support mindenképp kelleni fog, hogy ki is bírják a kör végéig. Egy Reyna itt kifejezetten tündököl.

Az egyik orbot jól védett helyen a “A Shop” folyosón találjuk, míg a másikat “B Main” összekötőben, amit viszont figyelni tud az ellenség.

Fracture

Ez talán a legérdekesebb térkép az összes közül. A védők a pálya közepén kezdenek, azonnali átjárással bármelyik védendő pontra. A támadók viszont teljesen szabadon uralják a pályát körbeölelő külső útvonalat, ami mindkét bomba lerakóhelynél két-két ellentétes oldalú behatolási ponttal rendelkezik. És a gyors oldalváltás érdekében középütt egy zipline enged átjárást pillanatok alatt. A védőknek résen kell lenniük, a támadóknak viszont ravasznak. Egy rossz behatolással megakadhatnak egy átkötő folyosóban, és akkor a védők kérülnek előnybe.

Másik különlegessége a térképnek, hogy négy ultimate orbot rejt. Az egyik az “A Hall”, egy az “A Dish” területen helyezkedik el, a túloldalon pedig a “B Tree” és a “B Arcade” helyen találjuk őket.

Pearl

Ez a legújabb térképe a Valorantnak, a Portugál partok hullámai alatt terül el. Itt most nem kell számítani interaktív pálya elemekre, nincsenek ajtók, teleportok, nincs zipline. Helyette két hosszú oldalterület és egy rövid Mid található a pályán, a térképet nézve majdnem labirintus szerűen épül fel a kezdők számára. De egyértelművé válik a kiosztás egy-két kör után.

Ami mégis megfűszerezi a pályát, az a témához illeszkedő “leereszkedése” a támadóknak, akik föntről kell hogy behatoljanak a védők területére. Ez ad egyfajta vertikális változatosságot a pályának, de korántsem annyit, mint az Icebox.

Az orbok “A Main” és “B Ramp” helyeken találhatóak.

Ezek voltak a Valorant jelenlegi térképei, és azok gyors taktikai áttekintései. Első játékosoknak hasznos lehet előre ismerni dióhéjban, hogy hova is érkeznek, míg a tapasztaltabb játékosok a lejátszott meccsek és a csapattársakkal való szoros kommunikáció által válnak mesterévé ezeknek a térképeknek.

Szólj hozzá