Az űrszimulátorok mindig is közönségkedvenc zsáner volt, és temérdek remek címet tudunk emlegetni a kedvenceink listájában. Ezek közt nem csak kőkemény szimulátorok kaptak helyet, mint az X sorozat, Elite Dangerous, hanem kalandosabb címek is mint az Everspace, vagy a Freelancer 2. Ahh, Freelancer 2…. mennyi emlék, mennyi élmény. Az ilyen játékok legyenek akár precíz szimulátorok, akár harcra épített kalandjátékok, mind megegyeznek egy valamiben: A játékos kezébe kivételes szabadságot adnak, miközben szigorú szabályok közé is szorítja a lehetőségeit. Ha a szabályok keretein belül képesek vagyunk a lehetőségeinket maximálisan kihasználni és csúcsra emelni, akkor egy játszótérré válik a galaxis. Nagyszerű játékok tesznek bizonyságot arról, hogy ez mennyire szórakoztató, méghozzá hosszútávon. Éppen ezért mindig nagyon izgatottak vagyunk, ha egy hasonló játék fejlesztése kerül előtérbe, már csak azért is, mert mostanság igen ritkák az ilyen címek. A mostani játékunk még épp csak béta fázisban tart, egyetlen ember fejlesztei egy-két fő kisegítésével, de már most képes volt elérni, hogy leessen az állunk.

Az űr a te homokozód

A SpaceBourne 2 sztorija látszólag felületes, de meglepően sokáig kitart, és sok érdekes elemet tartogat, hogy meglepjen minket. A mesélés módja nagyon minimális, írott párbeszédek átkattintgatása, korlátozott mennyiségű és következmény nélküli válaszadási lehetőségek, és AI segítségével létrehozott szinkron szolgáltat valamennyi információt, de egyébként nem mondanám túl élvezetesnek.

És ezt most jól kifosztjuk

De hogy a konkrét sztoriról is szó essen, röviden tömören; a karakterünk egy csóró pilóta a nagy tömeg egyik jelentéktelen, feledésre ítélt nevei közül, de a képességei sokkal jobbak, mint amilyen élet várna rá a sivatagos roncsvárosban. Ezért egy jótevő közbenjárásával belekeveredünk a különböző frakciók és céhek játékaiba, elfogadva pár fusi melót. Mivel remek pilóták vagyunk és a harcban is megálljuk a helyünket, egyre veszedelmesebb feladatokat kapunk, mire egy egészen komoly összeesküvésbe és a frakciók közti feszült intrikák árnyékába nem kerülünk.

A sztori inkább a tutorial fűszere, de még akkor is aktívan kitart amikor a játék már elengedte a kezünket. Kellemes tartalmi elem, habár a megvalósítása igen minimális. De végtére is a játékmenet nem követeli meg a narratíva követését, sőt, kifejezetten arra sarkall, hogy járjuk a saját utunkat. A saját út pedig szó szerint az, amihez kedvünk támad. A játéktér hatalmas, több naprendszerből álló szektort repülhetünk be kedvünkre, melyek mindegyike rejt valamilyen felfedezni valót, bejárható bolygókkal, állomásokkal, bázisokkal, és különböző frakciókkal.

A Raider meglepetésére most ő lett leraidelve

Az első blikkre üres játéktér a cél nélküli felfedező számára nem annyira izgalmas, nincsenek váratlan történések és gyanútlanul elénk pottyanó kihívások, ellenben ha küldetéseket fogunk el és/vagy a kifizetődő játékelemeket hajszoljuk, akkor már elkezd felpörögni a játék. A harc intenzív, izgalmas és adrenalin pumpáló, és méghozzá látványos is. Az AI közepesen teljesít, ha hibázunk akkor kihasználja, de egyébként nehezen alkalmazkodik a váratlan manővereinkkel szemben. De persze nem minden a harc. Választhatunk szállítmányozást, testőrséget, bányászatot, fejvadászatot, felfedezést, ezek mindegyikét hosszú utazás töri meg, ami pont arra alkalmas, hogy a karakterünket fejlesztgessük, a felszerelésünket rendezzük és a hajónkat karbantartsuk.

Számok számok számok számok

A sokoldalúság gyönyörködtet

Mert bizony a SpaceBourne 2 meglepően sokoldalú játék. Nem csak egy űrszimulátor, ahol egy hajó üléséből lesve száguldozunk és lövöldözünk, hanem egy TPS akciójáték is. Bármikor elhagyhatjuk a hajónkat, és a jetpack segítségével akár az űrben, akár egy bolygó felső légkörében kedvünkre felderíthetjük a pálya legapróbb részleteit. Ha pedig nem repkedünk, akkor gyalogszerrel járhatjuk be a különböző bolygók felszínét, a zsákmányt rejtő roncsokat és bázisokat.

A megszerzett kincsek lehetnek eladható vackok, kacatok, nyersanyagok, vagy olyan felszerelések, modok, fegyverek, páncélok és hajó elemek, amiket jó pénzért elpasszolhatunk, vagy mi magunk is használatba helyezhetjük őket. A fejlődés továbbá RPG elemekkel tűzdelt stat rendszerben is kiteljesedik, ahogy igényeink szerint alakítjuk a karakterünk értékeit, képességeit, készségeit. Mindez egy mérsékelteln komplex, de temérdek lehetőséget rejtő fejlődésrendszert alkot, amire már igazán régóta vágytam egy játékban. És akkor csak ezen felül jön a hajónk testre szabása, több model közül választhatunk, melyeket az igényeink és a küldetések kritiériumainka megfelelően építgethetünk és alakíthatunk. Ez drága mulatság, így meg kell találnunk a legjobb bevételi forrást, és megszedni magunkat a jobb vas felvásárlásáig. Utána pedig egy combos géppel a fenekünk alatt már vállalhatunk veszedelmesebb megbízásokat, még jobb zsákmány érdekében.

A bolygók települései nem szépek, de hangulatosak

A játékmenet tehát meglepően kellemes, képes lekötni az embert hosszútávon, könnyű egyértelmű célokat kitűzni, és lehet tervezgetni az oda vezető út kihívásainak leküzdéséért. Mi a helyzet a minket körbevevő világgal? Itt azért vannak szépséghibák, ám a játéktér mérete és helyenkénti meglepő minősége abszolút lenyomja a csúfabb és félkész sarkokat. A bolygók felszíne roppant méreteikkel és temérdek felfedezhető helyszíneikkel igazi sandbox élmény. Az állomások helyenként kopottas folyosóit egyetlen ajtó nyitással váltja le a játék egy részletgazdag, élettel teli és látványos állomásra, ahol csak végigsétálni is egészen hangulatos. A grafika az Unreal Engine 4-nek köszönhetően a legkopottasabb modellek és textúrák mellett is képes tündökölni. Hiba és bug még rengeteg van, lebegő épületek, láthatatlan falak, a karakter elakad egyes tereptárgyak hitboxában, és így tovább. Ezek persze kellemetlenek, de az összkép mégis remek marad.

Hangok terén sok még a feladat. A zörejek és hangok itt-ott már megfelelő minőségben, keverésben hallhatóak (pl az űrbeli akciók során), míg a karakterünk hangjai idegesítően hangosak és recsegősek. Egyes párbeszédekhez AI segítségével generáltak pár karakterhez szövegeket, egy-két alkalommal még működik is. Más esetekben viszont szörnyen gagyi, és nem működik. Kicsit ez a benyomásom a zenével is, itt-ott klassz és pörgős számok csendülnek fel a harcok során, míg más esetekben oda nem illő, és inkább kaotikus.

Ezt nem köszöni meg az alant elterülő város…

Viszont mindezek ellenére a SpaceBourne 2 továbbra is egy elismerésre méltó fejlesztés, már csak azt tekintetbe véve, hogy egyetlen ember csinálja, alig pár fős kisegítő csapattal. Elképesztően jó teljesítmény ez egy ilyen kicsi indie fejlesztőtől, a török származású DBK Games büszke lehet magára. Már csak az lenne a fontos, hogy a játék tartalmi bővítése helyett átessen a program némi polírozáson. Ha ez megtörténik, akkor a már így is elismerést követelő játék minőségében és látványvilágában gyorsan feltornázhatja magát a komolyabb címek közé, elvégre képes hozni azt, amit a többi nagy cím, csak épp még rádob egy lapáttal.

Ajánló

A SpaceBourne 2 egy ambíciózus fejlesztés, ami már azért is döbbenetes teljesítmény, mert egyetlen ember munkájának gyümölcse, aki max 1-2 segéddel dolgozik együtt, hogy megvalósítsa ezt a művét. Sok dolog van a játékban, ami abszolút hiánypótló, még több ami más játékból hiányzik, és itt nem csak jelen van, de jól is működik. Viszont ugyanennyi bug és hiányosság is felüti a fejét, ezek szerencsére nem a játékot eltörő, vagy a továbbjutást ellehetetlenítő dolgok, épp csak kellemetlen és a csúnya félkész betegségei a program jellenlegi állapota miatt. Ám ha ezek javításra kerülnek, ez a játék simán lehet olyan hatású cucc, mint anno a Freelancer 2 volt, de tekintve hogy még annál is messzebbre merészkedik tartalomban, így a nagy címek közé és lazán feltornázhatja magát. Nekünk eddig nagyon bejött, és drukkolunk a játék sikeréért!

Amiért megéri ránézni már most:

  • Nagyon kellemes játékmenet
  • Hatalmas
  • Néhol kifejezetten látványos

Amire még várunk:

  • Néhol még ronda
  • Temérdek bug, hiba és hiányosság vár javításra
  • Hangokkal kéne kellene valamit

A játékot az alábbi linket érhetitek el Steam-en:
SpaceBourne 2 on Steam (steampowered.com)

Szólj hozzá